PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97112}

Rzeka tajemnic

Mystic River
7,7 184 434
oceny
7,7 10 1 184434
7,8 32
oceny krytyków
Rzeka tajemnic
powrót do forum filmu Rzeka tajemnic

Co Was urzekło w tym filmie tak bardzo, że aż tak zaciekle go bronicie? Jak dla mnie film był wyjątkowo nudny i wlókł się jak flaki z olejem. Miałem ochotę go wyłączyć, ale stwierdziłem, że zobaczę do końca - a nuż mnie czymś zaskoczy. Niestety, zakończenie również mnie nie urzekło (być może nie było w 100% przewidywalne, bo nie wpadłbym w połowie filmu, że akurat dzieciaki stoją za zabójstwem, ale tak czy siak było moim zdaniem przewidywalne).

Czego nie mogę odmówić to znakomita postać Jimmy'ego oraz Dave'a oraz muzyka.

Założyłem ten temat po to, aby zapytać co Was urzekło w tym. I darujcie sobie komentarze o niezrozumieniu filmu (a jeśli już czujecie aż takie ciśnienie żeby zarzucić mi to, napiszcie dokładnie czego miałbym nie zrozumieć).

ocenił(a) film na 8
Dudaja

Świetne rysy psychologiczne postaci głównych, zwłaszcza Dave'a, relacje międzyludzkie i to jak mogą się zmienić pod wpływem jednego zdarzenia (choćby wątek żony Dave'a), niejednoznaczni i prawdziwi bohaterowie no bo czy Jimmy'ego można uznać za całkowicie negatywną postać? Do tego klimat budowany przez świetną muzykę oraz oczywiście dobre aktorstwo. Dodatkowo bardzo lubię filmy z wątkiem kryminalnym w tle, więc siłą rzeczy Mystic River zyskuje dodatkowego plusa.

ocenił(a) film na 9
kaioken26

Dokładnie te same odczucia + prostota historii.

ocenił(a) film na 5
Dudaja

szczerze to ja też nie rozumiem szumu wokół tego filmu. nic nadzwyczajnego, czekałam aż się skończy, z nadzieją, że zakonczenie mnie czymś zaskoczy, a tym czasem wielkie nic.

Dudaja

Przede wszystkim zapomniałeś o oznaczeniu "Spoiler" - ludzie, którzy nie oglądali jeszcze filmu, mogą cię znaleźć i zabić ;)
Ponadto bardzo polecam przeczytanie książki. Dla mnie film też był nudny, może też dlatego że czytałam wcześniej książkę, choć film jest niesamowicie wierną adaptacją, nawet dialogi są słowo w słowo wzięte z książki. Niemniej książka jest arcydziełem, po prostu morduje i rozwala na łopatki, podobnie zresztą jak wiele powieści Lehane'a. Akurat wątek kryminalnego "zaskoczenia" (dzieciaki itd.) jest moim zdaniem w tym filmie najmniej ważny. Kluczowa jest postać Dave'a, jego psychologia i wszystko to, co się wokół niego dzieje. No i tak charakterystyczne dla Lehane'a dylematy moralne, na które nie dostajemy żadnej odpowiedzi.

scady

Jak znajdę chwilę czasu to nie omieszkam przeczytać ;)
A za brak tagu przepraszam, w sumie pierwszy temat na filmwebie i mimo tego, że irytują mnie ludzie spoilujący bez odpowiedniego zaznaczenia, sam to zrobiłem. Da się jakoś zedytować temat/wypowiedź? Czy taka opcja wygasza po czasie?

Dudaja

Obawiam się, że nie da się edytować... co dla mnie osobiście jest na Filmwebie dość irytujące, bo nie da się np. zmienić wpisu, gdy się zauważyło przecinek nie w tym miejscu ;)
Ale to nic, każdemu się czasem zdarza :) z czasem wątek i tak spadnie z pierwszej strony, chyba że wzbudzi wyjątkowo burzliwą dyskusję :)

ocenił(a) film na 7
scady

Dla mnie również film jakiś wybitny nie jest :) Po ocenie na filmwebie spodziewałem się dobrego,trzymającego w napięciu thrillera a dostałem w miarę przyjemny do oglądania kryminałek . Dałbym 5/6 aczkolwiek postać Jimmyego ciągnie ocenę w górę .

ocenił(a) film na 9
NamorrR

Poniewaz w tym filmie wlasnie bardziej chodzi o ukazanie glownych bohaterow niz o sama akcje ... moze dlatego niektoryzy uwazaja ten film za nudny.

użytkownik usunięty
Dudaja

[SPOILER] Lubię gdy w filmie/książce występują zbrodnie na tle psychologicznym. Taka mieszanka kryminału z dramatem psychologicznym. Mój ulubiony gatunek. Coś w stylu ,,Bezsenność" lub ,,Zawodowcy", może nawet ,,Infiltracja". Dalej, oglądając filmy przywiązuję dużą wagę do gry aktorskiej, dialogów, otoczenia, ujęć itp. - nie tylko do akcji [ tak mam, nwm czemu]. Tak więc przyglądałam się wszystkiemu i stwierdzam, że każdy szczegół został starannie dopracowany. Wszyscy zagrali wspaniale. Faceci w ,,Rzece Tajemnic", czyli niezbyt przystojni aktorzy, zagrali wspaniale! Szczególnie Tim Robbins. Dalej, nienawidzę wesołych zakończeń, uwielbiam, kiedy umiera główny bohater. Trauma z dzieciństwa, zdarzenie, które na zawsze pozostawiło po sobie ślad- to też mnie kręci. Podsumowując, spodobał mi się ten film,ponieważ trafił we wszystkie moje potrzeby. Może po prostu nie trafiłeś w gatunek, który ci odpowiada, albo po prostu mamy inne zdanie. Nie wtrącam się.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Dudaja

kaioken 26 dobrze wyraził nasz podziw, jego podstawy, a ja dodam, że obserwowanie tak dobrej gry aktorów jest niby leżenie na leżance u psychoanalityka, bo podobne napięcia, zmiany psychiczne, niestałość w reakcjach znamy z naszego życia, to jest jak wejście na wysoką górę, by zrozumieć plan miasteczka i dostrzec niewidzialne z dołu jego elementy.

Dudaja

gimbusy powinny miec osobne forum na swoje madrosci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones